Technologie

Velkolepý projekt od NASA


Jaderná energie na Měsíci a Marsu?

Už je to nějaký ten pátek, co se vědci snaží přijít na kloub, jak dostat jadernou energii i mimo naší zeměkouli. Právě tento úkol lidé z NASA a amerického Ministerstva pro energetiku zadali třem společnostem, které v blízké době budou značně usilovat o jeho splnění. Mezi námi, kdo jiný, než právě všemi oblíbení Američani by tento úkol měl splnit? Odpověď známe asi všichni. Není možné, aby se u případného velkého úspěchu přeci nenacházeli. No, zpět k tomu vesmíru, společnostmi jsou Lockheed Martin, Westinghouse a IX.


Lokhíd marten je jedna z vedoucích mezinárodních společností s pokročilou technologií a také letecký výrobce. Wesťa haus je společnost zabývající se elektrotechnikou. Intuitive Machines je lunární program, který zajišťuje přístup k povrchu Měsíce, doručení na oběžnou dráhu Měsíce a komunikaci na měsíční vzdálenost. A konečně X-Energy, to je americká soukromá společnost zabývající se konstrukcí jaderných reaktorů a paliv. Něco by mohli dát dohromady, nemyslíte?


Ovšem tyto seskupení spolu ne tak úplně spolupracují, každá firma navázala totiž spolupráci, s tím, koho si sami vybrali. Zrychleně: Lockheed Martin – BWXT a Creare, Westinghouse –Aerojet Rocketdyne, IX – Maxar a Boeing.


Jak tedy vlastně zní ten úkol?

Je to něco, na co se NASA snaží najít odpověď už přes deset let. To bude určitě jednoduché. Jde o vývoj štěpného energetického systému pro štěpení energie na povrchu Měsíce. Ehm, ještě jednou, prosím? Ano, i my nemáme nejmenší tušení, o co vlastně jde. Sami jsme rádi, když zapneme naše počítačové miláčky a ono to svítí, bliká, a hlavně běží a už tam zapínáme nějakou gamesku.


Nelehkým úkolem je v první řadě dovézt posádku, jak na Měsíc, tak na Mars. Právě ta by se měla podílet na výstavbě základny a dále i samotných speciálních reaktorů. Jejich předchůdci již byly v testování v roce 2017 a 2018. Jednalo se o projekt Kilopower, který má pomoci programu Artemis (jaderná energie jako hlavní pohon vesmírných misí). Nyní však musí být systém navržen, tak aby vydržel nejméně deset let, přeje si NASA.


Myslím, že bychom mohli do tří let vše zvládnout a být připraveni k letu.


Takto k věci přihlíží Patrick McClure, vedoucí projektu Kilopower. My určitě budeme sledovat nové dění v této velice zajímavé misi, která by nám mohla přinést úplně nové začátky v obývání nových planet. Co na to říkáte?