Technologie

Tesla

Ač si to stále většina z nás nechce připustit, tak elektromobilita je budoucnost. Taky máme samozřejmě radši spalovací motory, osmiválec je prostě osmiválec. Ovšem elektromobily mají své určité výhody. Auta od Tesly jsou určitě mnohem víc komfortní. To že si během řízení můžete pustit film, pracovat, jíst nebo se bavit s rodinou je opravdu jak z nějakého sci-fi filmu. Plnohodnotné autonomní řízení nabízí zatím pouze Tesla. Samozřejmě už na tom pracují i ostatní automobilky. U Tesly je také luxusní interiér. Ne každému se tento futuristický styl líbí, nicméně ten středový panel s obrovským displejem, na kterém si během jízdy na autopilota můžete pustit Zaklínače, to je prostě bomba.


Co dělá Tesla?

Je Americká společnost sídlící v Texasu, která navrhuje a vyrábí elektromobily, solární panely, solární střešní tašky, a veškeré potřebné vybavení k tomu.


Kdo založil Teslu?

Společnost byla založena v roce 2003 Martinem Eberhardem a Marcem Tarpenningem. Elon Musk se stal po prodeji svého podílu Paypalu spolumajitelem až o rok později.


Jak vlastně Tesla funguje?


Baterie

Baterie ukládá energii, když je auto připojeno k elektrické síti. Používají se klasické lithium-iontové baterie. Funguje to tedy v podstatě na stejném principu, jako nabíjení mobilního telefonu.


VFD

VFD je frekvenční měnič. Ten převádí stejnosměrnou energii z baterie na střídavou energii pomocí invertoru. Vyšší frekvence znamená vyšší otáčky a vyšší proud znamená vyšší točivý moment.


Indukční motor

Ten využívá časově proměnný proud k vytvoření rotujícího magnetického pole, které způsobí pohyb rotoru. Rotor je spojen s koly přes převodovku. Tato převodovka je ale jiná, než v běžných autech.

Toto jsou tři nejdůležitější součástky, díky kterým elektromobily fungují.


Model S


Dojezd: 637km

Maximální rychlost: 322km/h

0-100km/h: 2,1s

Výkon: 1020hp

 

I elektromobily ale mají své nevýhody. Důležité je hlavně to, aby všechna elektrická energie, kterou jsou nabíjeny, pocházela z obnovitelných zdrojů. Další nevýhodou je poměrně nízký dojezd. Nejnovější Tesla Model S Long Range má dojezd 652km. Po Česku docela v pohodě, nicméně cestu z Prahy do Berlína a zpět (cca 700km) už bez nabíjení neujedete. Také samozřejmě ne každá pumpa má nabíjecí stanici. Počet veřejných dobíjecích míst byl 12. 8. 2021 > 1125 po ČR. Nicméně toto číslo se každým dnem neustále zvyšuje.

 

Osobně Tesle i elektromobilitě fandíme a těšíme se, kam se tato technologie posune do budoucna.