Technologie

Space-X & Elon Musk

Upozornění

Celý článek prosím berte s nadhledem, SpaceX i Elona Muska máme hrozně rádi a jsme velcí nadšenci. Ale sranda musí být. V tomto článku budeme SpaceX říkat zkráceně X.


Pro ty, kteří neznají SpaceX

Space Exploration Technologies Corporation, neboli SpaceX, je americká společnost, která se zabývá aerokosmickým průmyslem (prostě vesmír ne). Založil ji Elon Musk.


Elon Musk

je a vždy byl úplně normální člověk jako vy, jen chtěl po celý život něčeho dosáhnout. A tak začal podnikat, moc mu to nešlo a jeho začátky nebyly úplně světlé, párkrát jeho business ztroskotal, ale co, on si řekl zkusím to znovu! A udělal dobře. Říkáte si proč? Tak třeba Tesla, o Tesle si řekneme více v dalším článku.. Ale Tesla? Ta mu vynesla už pár miliard. X? No tak o tom radši nemluvím.. Elon Musk se narodil 28. června 1971 a momentálně má (teda aspoň to co je přiznané :D) 188 miliard – 2021 Leden. Ten by mohl živit celou Českou republiku.


Je nejbohatším mužem světa, přesto nevlastní dům a dokonce rozprodává svoje jmění. Na oběžnou dráhu posílá satelity. Jezdí autem, které sám vytvořil a které nepotřebuje benzín. Podle libosti hýbe nejen s hodnotou kryptoměn.


Space Exploration Technologies Corporation Vzniklo v roce 2002, X má momentálně 9500 zaměstnanců (2021). Vytvořili neuvěřitelné věci.


FALCON 9 – Raketa první orbitální třídy schopná opětovného letu

Falcon 9 je znovupoužitelná dvoustupňová raketa navržená a vyrobená společností SpaceX pro spolehlivou a bezpečnou přepravu lidí a nákladu na oběžnou dráhu Země, i mimo ni. Falcon 9 je první znovupoužitelná raketa orbitální třídy na světě. Opětovná použitelnost umožňuje SpaceX uchovávat nejdražší části rakety, což zase snižuje náklady na přístup do vesmíru.


FALCON HEAVY – Nejsilnější raketa světa

Falcon Heavy je nejvýkonnější funkční raketa na světě. Díky schopnosti zvednout na oběžnou dráhu téměř 64 metrických tun (141 000 lb) může Falcon Heavy zvednout více než dvojnásobek už podobného funkčního vozidla, Delta IV Heavy. Falcon Heavy se skládá ze tří devítimotorových jader Falcon 9, jejichž 27 motorů Merlin dohromady vytváří více než 5 milionů liber tahu při startu, což se rovná přibližně osmnácti 747 letadlům.


DRAGON – Posílání lidí a nákladu do vesmíru

Kosmická loď Dragon je schopna přepravit až 7 cestujících na oběžnou dráhu Země a z ní, a dále. Je to jediná v současnosti létající kosmická loď, která je schopna vrátit na Zemi značné množství nákladu a je první soukromou kosmickou lodí, která na vesmírnou stanici dopraví lidi.


Motory MERLIN

Merlin je rodina raketových motorů vyvinutých společností SpaceX pro použití na jejích nosných raketách Falcon 1, Falcon 9 a Falcon Heavy. Motory Merlin používají raketový kerosen (RP-1) a kapalný kyslík jako r aketové pohonné látky v energetickém cyklu plynového generátoru. Motor Merlin byl původně navržen pro obnovu a opětovné použití.


STARSHIP – Letová zkouška

Ve středu 5. května hvězdná loď sériového čísla 15 (SN15) úspěšně dokončila pátý letový test prototypu hvězdné lodi SpaceX ve velké výšce ze Starbase v Texasu.


Podobně jako u předchozích letových testů hvězdné lodi ve velkých výškách byl SN15 poháněn při výstupu třemi motory Raptor, z nichž každý se postupně vypínal předtím, než vozidlo dosáhlo apogea – přibližně 10 km ve výšce. SN15 provedl přechod pohonné hmoty do vnitřních sběrných nádrží, které obsahují přistávací pohonnou hmotu, než se přeorientoval na návrat a řízený aerodynamický sestup.


Prototyp Starship klesal pod aktivní aerodynamickou kontrolou, dosaženou nezávislým pohybem dvou předních a dvou zadních klapek na vozidle. Všechny čtyři klapky byly ovládány palubním letovým počítačem, aby řídil polohu hvězdné lodi během letu a umožňoval přesné přistání na zamýšlené místo. Motory Raptoru SN15 se znovu zapálily, když vozidlo provedlo přistávací obratový manévr bezprostředně před dosednutím na nominální přistání na podložce.


Tyto testovací lety hvězdné lodi jsou o zlepšení našeho porozumění a vývoji plně znovu použitelného dopravního systému navrženého k přepravě posádky i nákladu na dlouhodobých meziplanetárních letech a pomoci lidstvu vrátit se na Měsíc a cestovat na Mars a dále.


Gratulujeme celému týmu SpaceX k úspěšnému letu a přistání SN15!


O co se SpaceX snaží?

Snaha o snížení nákladů na cestu do vesmíru a tím umožnit lidstvu kolonizaci Marsu. Hlavním cílem Společnosti X bylo vyvinout systém rychlého opětovného použití. Elon Musk tvrdí, že šance na existenci mimozemského života je velká!


Závěr?

Elon Musk je zajímavý člověk. SpaceX je bohatá, úspěšná a neuvěřitelná společnost. Ale co je nejdůležitější, mimozemšťani existují! 😀


Zdroje:

https://www.spacex.com/

https://cs.wikipedia.org/wiki/SpaceX