Filmy a seriály

Peaky Blinders

Ulice děsivého Birminghamu, bekovky s žiletkami, obleky, whiskey, cigarety, zbraně a geniální taktiky jednoho gangu. To vše můžeme znát z oblíbeného seriálu Peaky Blinders.

V posledních zajímavostech ze seriálů jsme se podívali na seriál Stranger Things. Dnes si představíme některá fakta a zajímavosti ze seriálu Peaky Blinders, který uvádí Netflix a v letošním roce představil svou poslední sérii.

Seriál oslovil mnoho diváků a já osobně ho považuji za nejlepší seriál, který jsem měl možnost zhlédnout. Děj se odehrává především v ulicích anglického města Birmingham v době po první světové válce. Seriál je geniální svým příběhem, zapojením skutečných historických událostí a postav. V neposlední řadě oslovuje neskutečným hereckým výkonem hlavní postavy, kterou ztvárnil Cillian Murphy. Pojďme se společně podívat na několik zajímavostí o tomto seriálu.


1. Původní gang

Možná jste si mysleli, že seriálový gang Peaky Blinders je smyšlený, to ale není tak úplně pravda. V Birminghamu totiž skutečně působila stejnojmenná partička gangsterů. Původní Peaky Blinders ale fungovali už o něco dříve. Jejich působení začalo už v 90. letech 19. století a okolo roku 1910 jejich vliv a sláva v tomto městě začala slábnout a postupně úplně zmizeli. Cíle skutečných Peaky Blinders byly značně menší v porovnání s těmi seriálovými. Například několik z nich bylo zatčeno za krádež kola. Docházelo ale také k pouličním bojům, vydírání, a dokonce i k vraždám. Jedním z dalších rozdílů jsou také žiletky na čepicích, které nosily seriálový gangsteři. Reální Peaky Blinders totiž jako zbraně používali opasky přivázané kolem zápěstí, kovové hroty na špičkách bot nebo ve vzácnějších případech nůž.


2. Cigarety

Hlavní postavu Tommyho Shelbyho můžeme v seriálu málokdy vidět bez cigarety v ústech a přemýšlíme nad tím, jak musejí vypadat jeho plíce. Představitel této role Cillian Murphy je ale ve skutečnosti nekuřák. Všechny cigarety, které během natáčení vykouřil jsou speciálně vyrobené cigarety z bylin bez tabáku a nikotinu. Během druhé série jich herec vykouřil okolo 3000 a během celého seriálu to musely být desítky tisíc.


3. Skutečné postavy

V seriálu se můžeme setkat hned s několika postavami, které ve skutečnosti existovaly. Jde především o tehdejší politické figury jako například v tu dobu ještě budoucí britský premiér Winston Churchill, zakladatel a vůdce Britské unie fašistů Oswald Mosleyh a jeho žena Diana nebo komunistická aktivistka Jesse Eden. Mezi další skutečné postavy patří například Alfie Solomons, kterého ztvárnil oblíbený herec Tom Hardy, bookmaker Billy Kimber nebo italský gangster Darby Sabini. V seriálu se objevují zmínky i o dalších skutečných postavách jako například o jednom z nejznámějších světových mafiánů Al Caponovi nebo ikonickém Charliem Chaplinovi.


4. SMS, která vše změnila

Zmíněný Cillian Murphy, který ztvárnil hlavní roli nebyl jasnou volbou pro roli Thomase Shelbyho. Původně bylo skoro jisté, že roli dostane Jason Statham. Tvůrce seriálu Steven Knight totiž pro postavu hlavy rodiny hledal někoho, kdo od pohledu vypadá jako gangster. Hledal někoho velkého a svalnatého, a proto se Jason Statham nejprve jevil jako jasná volba. Cillianův zájem o tuto roli byl ale příliš velký a nenechal se odradit. Steven Knight se s oběma kandidáty setkal, ale jeho preference zůstaly stejné. Vše se ale změnilo díky SMS zprávě, ve které Cillian Murphy napsal Stevenu Knightovi: „Pamatuj, já jsem herec“. Díky této zprávě tvůrci seriálu došlo, že postava Tommyho Shelbyho nemusí být žádný kulturista a Cillian Murphy roli nakonec získal za což bych řekl, že jsme všichni rádi.


5. Johnova smrt

Už je to téměř 5 let od představení 4. série, ve které rodina vede válku s Italy, během které zemře jeden ze čtyř bratrů John. Takový osud ale postavu Johna původně nečekal. Pravým důvodem, proč byl John v seriálu zabit je ten, že představitel postavy Joe Coe si vysloveně přál z pořadu odejít. V jednom z rozhovorů uvedl „S Peaky Blinders jsem se v této roli nikdy nedostal z bran. Je to Cillianova Show“. Herec totiž nabyl pocitu, že jeho postava už nemá co nabídnout, a že se v seriálu už nemá kam posunout, zatímco on jako herec ano. Herec se o nějakou dobu později objevil v seriálu s názvem Gangs of London, což se jeví poměrně úsměvně.

Bohužel jak už jsem jednou zmínil, k fanouškům se letos dostala poslední série. Dobrou zprávou ale je, že se dočkáme ještě úplného finále v podobě celovečerního filmu. Na ten si ovšem budeme muset počkat nejspíš až do roku 2024. Film se bude odehrávat během druhé světové války, kde se bude nadále rozvíjet Tommyho boj proti fašismu a určitě můžeme očekávat skvělou podívanou. K tomuto skvělému seriálu se váže spoustu další faktů a zajímavostí a pokud jste ho náhodou neviděli, tak doporučuji tuto chybu rychle napravit a podívat se na něj.