Technologie

Kyberbezpečnost

Na informační technologie už dnes narazíte prakticky všude. Přináší spoustu vylepšení, usnadnění, zrychlení, automatizaci a další výhody, ale jak už tomu bývá, každé plus má své mínus. Jedním z těchto mínusů je Malware. To jsou škodlivé programy, které v počítači vykonávají činnost, se kterou jejich uživatel určitě nesouhlasí. Představíme si nyní pár základních typů Malwaru.


Adware

Vyskakují vám v počítači nechtěné reklamy, nebo automaticky otevíraná okna, když na něco kliknete? Jo tak to je Adware, ten v drtivé většině případů více poškozuje mentální zdraví uživatele než počítač samotný, je totiž více otravný než nebezpečný. Jeho odstranění nebývá tak složité.


Scareware

Scareware se vás snaží vyděsit. Znáte takové to, když vám vyskočí červená zběsile blikající obrazovka a začne všechno řvát, že je váš počítač nakažen 28 viry, 43 malwary, chřipkou, žloutenkou typu C a ještě Covidem-19? Nutí vás si rychle zakoupit falešný antivirus, nebo nějakou jinou aplikaci, která vám bude škodit. Takhle určitě žádný antivirus neupozorňuje své uživatele, že mají v počítači vir.


Trojský kůň

Trojského koně ve vašem počítači nejspíše poznáte tak, že se vám počítač výrazně zpomalí. Většinou se skrývá a nabízí „užitečné“ funkce. Naláká vás na „zdarma“ antivirový program, nebo „zdarma“ čistič počítače, ve skutečnosti však způsobuje škody, brzdí počítač, nebo krade data.


Spyware

Je program nainstalovaný ve vašem počítači, který zachycuje a přenáší osobní údaje a podrobnosti při procházení na internetu. Nainstalujete si ho úplně jednoduše, bez vašeho vědomí, třeba infikovaným e-mailem. Pokud si nedáte pozor, bude o vás vědět více, než vaše bývalá partnerka. Spyware může odcizit hesla, sledovat historii prohlížeče, nebo hackerovi předávat seznam stisknutých kláves. Může infikovat i mobilní telefon.


Ransomware

Velice zákeřné programy, které se bez vašeho vědomí nainstalují do počítače, zašifrují vám vaše data a poté po vás požaduje výkupné, za které vám tyto data vrátí. Všechny hackery, kteří tyto programy používají, bych odsoudil na elektrické křeslo. Velice špatně se totiž zašifrovaná data vrací zpět, kolikrát to ani není možné. Proto si svá nejdůležitější data zálohujte.Na závěr pár tipů, jak se bránit proti některým malwarům.


Přišel vám e-mail od někoho koho neznáte a je v něm příloha s koncovkou .exe, nebo po vás chtějí osobní údaje a vydávají se za vaší banku?

Tak proboha živého žádnou přílohu nestahujte, neotevírejte a určitě nikam neposílejte své osobní údaje.


Chodí vám na počítač nesmyslná oznámení o konci platnosti antiviru, který jste ani neinstalovali?

Pravděpodobně jste si jen nevědomky zapnuli oznámení na nějakých webových stránkách, to se dá snadno vypnout.


Našli jste na nějakých tajných webovkách antivirus zdarma, o kterém nikdo neví a je údajně bezchybný a nejlepší?

Kdyby to byl opravdu nejlepší a bezchybný antivirus, používal by ho každý. Ověřte si na internetu, jestli je vůbec společnost, která ho vytvořila skutečná a jaké má hodnocení a recenze.


Vyskočila na vás blikající obrazovka při kliknutí na webovou stránku, že máte infikovaný počítač?

Tak hlavně na nic neklikejte a stránku zavřete nejlépe tím způsobem, že zavřete celý prohlížeč. A už na tuto stránku znovu neklikejte.


Instalujete si nějaký program tím způsobem, že jen klikáte na tlačítko další?

Tak jste normální? Tímhle klidně můžete odsouhlasit instalaci 5 dalších programů, které vám v počítači udělají naprostou paseku. Vždy si kontrolujte, jaká okénka jsou zaškrtnutá!


Váš přítel, se kterým jste si už 5 let nepsali, vám najednou poslal na Messenger nějaký odkaz?

Rozhodně na takový odkaz neklikejte. Ve většině případů onen přítel z Facebooku tuto zprávu vůbec neposlal a pouze se mu někdo dostal na účet.