Technologie

DALL-E 2

Umělá inteligence, která dokáže vygenerovat obrázek prakticky čehokoliv. Co to je? K čemu je dobrá? Čeho všeho je schopná?

 

Elon Musk a Sam Altman v roce 2015 založili neziskovou organizaci pro výzkum umělé inteligence OpenAI. Tato organizace přišla s programem, který po zadání několika klíčových slov dokáže během pár sekund vygenerovat téměř jakýkoliv obrázek od realistických fotografií, přes animované obrázky, až po malby ve stylu světoznámých umělců.

Kdyby nám před pár lety někdo řekl, že něco takového bude možné, nejspíš bychom si mysleli, že se zbláznil. Tohle už ale neplatí. Program DALL·E 2 je nyní volně dostupný a po registraci na webových stránkách může Vaše zábava začít.

Za poslední dobu vzniklo více podobných programů jako například Midjourney, NightCafe, Deep Dream Generator, Artbreeder a spoustu dalších. Některé z těchto programů jsou dostupné zdarma (Nightcafe, Deep Dream Generator, Artbreeder) a určitě je doporučujeme vyzkoušet. Zkoušejte a rozhodně si najdete program, který vám bude vyhovovat nejvíce.

 

 

“A sculptor from the future who carves a statue” by DALL·E 2

Programy tohoto typu fungují na principu rozptylu, během něhož začne program dělat vzorce z náhodných teček, které vytvoří a postupně z nich spojováním vytváří zadané dílo. V praxi bychom si to mohli představit jako práci sochaře, který začne obrábět hrubý kus kamene a výsledkem je realistická socha.

 

“It learns from a massive database of images” by DALL·E 2

Program DALL·E 2 disponuje masivní databází obrázků, se kterými pracuje. Konkrétně pracuje s 3,5 miliardami vstupů a generuje obrázky s 4× vyšším rozlišením než jeho první generace. Program všechny vygenerované obrázky rozpoznává a spojuje si je se slovy, která se naučil.

 

“Astronaut riding a purple dolphin in photorealistic style” by DALL·E 2

DALL·E 2 umí pracovat hned s několika jazyky, ale pro co nejpřesnější výsledek vývojáři doporučují zadávat popis v angličtině s tím, že čím přesnější zadání je, tím lepší bude výsledek. A proto je ideální zadat něco ve stylu (přeloženo z angličtiny) „astronaut jedoucí na fialovém delfínovi ve fotorealistickém stylu“ Při zadávání textového popisu máte volnou ruku, ale pozor, program vám nedovolí zadávat nenávistné výrazy nebo sexuální obsah.

Velmi zajímavá je také práce programu se styly různých umělců. DALL·E 2 dokáže vytvořit obrazy od umělců, kteří už nejsou na světě. Toto je například fotografie vygenerovaná po zadání výrazu „A portrait of a poodle, in the style of van gogh“


Program DALL·E 2 ale nemusíme využívat pouze k pobavení, dá se také použít například pro účely tvorby webových stránek. Každý obrázek je jedinečný a díky tomu se na něj nevztahují autorská práva, což nám dokáže ušetřit spoustu času a peněz při hledání vhodného obrázku pro naší webovou stránku nebo třeba pro prezentaci, ať už do školy nebo práce. Program je stále testován, ale už v této fázi funguje skvěle a určitě se pro něj najde celá řada využití.

Co všechno program DALL·E 2 dokáže bychom zde mohli popisovat do nekonečna. Nejúčinnější ale bude, když to vyzkoušíte na vlastní kůži. Tak nečekejte a běžte si DALL·E 2, nebo třeba jiný z nahoře zmíněných programů vyzkoušet. Je to zábava, od které je těžké se odtrhnout.