Technologie

Apple Vision Pro

V pondělí 5. června v kalifornském Cupertinu, představil Apple hned několik novinek. Mezi ně patří kompletně nový produkt, který udělal doslova díru do světa. Jedná se o dlouho očekávaný headset pro virtuální realitu, který boří naprosto všechny dosavadní hranice pro VR. Dnes si tento produkt společně představíme.


Mezi největší výhody Apple Vision Pro patří plynulé propojení digitálního obsahu s fyzickým světem a reálným okolím. Díky této funkci má uživatel možnost zůstat v přítomnosti a komunikovat s ostatními. Apple Vision Pro tak vytváří nekonečné plátno pro aplikace, které běžné VR zařízení zkrátka nabídnout nemůže.


Dalším velkým tahákem je samotné ovládání. Headset bude totiž možné ovládat třemi způsoby – očima, rukama a hlasem. Zařízení bude vybaveno vlastním operačním systémem visionOS. V tomto směru se jedná o světový unikát, neboť žádné doposud představené VR zařízení nikdy nebylo vybaveno prostorovým operačním systémem. Operační systém je postavený na základech systémů macOS, iOS a iPadOS a byl navržen tak, aby podporoval veškeré požadavky na prostorové výpočty. Uživateli má přinést pocit, že se fyzicky pohybuje v prostoru. Zjednodušeně to v praxi vypadá tak, že uživatel vidí fyzický prostor okolo sebe a zároveň se pohybuje ve virtuální realitě a ovládá veškeré aplikace. Že vám to něco připomíná? Vzpomeňte si na film Iron Man.


Zařízení je vybaveno zcela novou technologií, která nese název EyeSight. Díky této inovaci dokáže uživatel zůstat ve spojení s okolím světem. Ve chvíli, kdy se člověk přiblíží k někomu, kdo právě používá Vision Pro, zařízení se stane průhledným, díky čemuž může člověk vidět uživateli do očí.


Mezi další skvělé vlastnosti produktu patří jeho zobrazovací systém s ultra vysokým rozlišením. Ten je rozdělen do dvou displejů, které obsahují 23 milionů pixelů. Apple pro tento produkt použil technologii micro-OLED v kombinaci s vlastními katadioptrickými čočkami. Zajímavý je také fakt, že Vision Pro budou moci používat i lidé se zrakovými vadami. Vision Pro totiž umožňují použití optických vložek ZEISS, které fungují tak trochu jako dioptrické čočky.


Dále se podíváme na čipy Apple Vision Pro. Zařízení pohánějí dva čipy. Čip M2 se stará o samostatný výkon, zatímco nově představený čip R1 zpracovává vstup z dvanácti kamer, pěti senzorů a šesti mikrofonů. Odezva čipu R1 je dvanáct milisekund, což je podle Applu 8x rychlejší než samotné mrknutí lidského oka.


Mezi negativní stránky tohoto produktu však bohužel patří jeho cena. Apple Vision Pro bude totiž možné zakoupit za nejméně 3 499 dolarů. Apple uvedl, že na této částce cena začíná. Je tedy možné, že se dočkáme několika verzí zařízení s různými cenovými dostupnostmi. Prodej by měl začít v příštím roce, bohužel ale pouze v USA.


Co si o této novince myslíte vy? To už budete muset rozhodnout sami. Je však jasné, že tento produkt rozpoutává obrovskou vlnu diskuzí a bourá hranice ve všech možných směrech.