Technologie

3D Tisk

Co to vlastně je 3D tisk?

Profesionálně řečeno je to aditivní výroba, při které se tvoří třídimenzionální pevné objekty z digitálních souborů. Zní to trochu zmateně že? Vysvětlíme si to trochu lidsky. Popíšeme si takzvanou FFF metodu, protože ji používáme a také je nejsnadnější na pochopení.

FFF – Fused Filament Fabrication Během této metody 3D tisku se roztavuje takzvaný filament (termoplast) a tryskou se poté nanáší ve vrstvách na tepelnou postel, dokud nevytvoří finální produkt.


Zrychlený proces 3D tisku


Celý proces 3D tisku

3D Tisk je úžasný v tom, že si můžete vyrobit prakticky cokoliv.


Prvním krokem

je tvorba 3D modelu v příslušném programu. Těmi jsou například Blender, 3ds Max, nebo třeba SketchUp. V jednom z těchto programů si vytvoříte model podle vlastní libosti. Může to být dům, postavička, dekorace, praktická pomůcka, nářadí, prostě cokoliv. Poté model vyexportujete pokud možno v .3mf nebo v .stl formátu.


Druhým krokem

je takzvaný slicing, naporcování daného modelu na vrstvy. K tomu je také potřeba příslušný software. Doporučil bych PrusaSlicer, Cura, nebo Creality Slicer. V něm je obrovská spousta nastavení, která musí být přizpůsobena vaší tiskárně. Mezi nejzákladnější patří tloušťka a výška vrstev, nastavení hustoty a stylu výplně a generace podpěr. Samozřejmě je zde ještě mnohem více parametrů.


Třetím krokem

je exportování modelu jako takzvaný G-code. To jsou instrukce, kterým rozumí tiskárna. Přesunete tento model na SD kartu a tu vložíte do 3D tiskárny.


Čtvrtým krokem

je příprava samotné tiskárny. Nejdříve do extruderu přivedete vámi zvolený filament. Podle typu filamentu nastavíte teplotu trysky a teplotu postele (možné přednastavit už ve sliceru). Počkáte než se tiskárna předehřeje a spustíte tisk. Manuálně během tisku můžete teploty a výšky vrstev měnit.


Pátým krokem

je modlit se, aby se během tisku nic nepokazilo. Věcí, které se můžou pokazit, je totiž hromada. Může se zaseknout filament a tiskárna přestane tisknout, může nastat krátkodobý výpadek proudu, můžou se odlepit rohy, nebo klidně celý tisk z postele, může být špatně nastavená výška, teplota trysky, teplota postele a spousty dalších problémů.


Finální produkt


A to není všechno Horste

Během tisku můžete nastavit pauzy na výměnu filamentu, aby byl váš produkt vícebarevný. Popřípadě si můžete finální produkt namalovat sami barvami k tomu určenými. Můžete tisknout produkty, které do sebe zapadají a díky tomu vytvářet obrovské výrobky. A samozřejmě existuje ještě spousta dalších tipů a vylepšení.


Závěr

Aby byly vaše tisky perfektní, je zapotřebí mít všechny parametry optimalizované a správně nastavené. Toho docílíte jen a pouze praxí a tím, že to budete pořád dokola zkoušet a zlepšovat se.